Blog

  • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

  • +90 (0312) 911 3073

  • info@avvg.org.tr

 

DuyuruAVVG.ORG.TR

Veri Gazeteciliği sitesi FiveThirtyEight’in veri setleri indirilebilecek

27 Şubat 2018 Salı

Veri Gazeteciliği sitesi FiveThirtyEight, haberlerinde kullandığı tüm veri setleri ücretiz olarak indirilebilecek. Sitenin yayınladığı bir haberde yer alan veri setinden siz de yararlanmak ve kendi projeniz için kullanmak isterse..

Devamı..

Data Packagist: Veri paketlerini düzenlemeyi ve doğrulamayı sağlayan kullanımı kolay görsel araç!

25 Şubat 2018 Pazar

OKFN labs tarafından geliştirilen Data Packagist aracını  hızlı ve kolay şekilde üç aşamada kullanabilirsiniz.  OKFN’nin subdomain olarak oluşturduğu i/o aracı  http://datapackagist.openknowledge.io/ ..

Devamı..

Tuvalabs: Eğitmenler ve Öğrenciler için Veri ve İstatistik Okuryazarlığı Sitesi

23 Şubat 2018 Cuma

Tuva labs denemek isteyen için ücretsiz eğitimler de sunan önemli bir veri ve istatistik okuryazarlığı sitesi.Düzenli olarak güncellenen ve çok sayıda veri setinin yer aldığı eğitim sitesi İngilizce, Arapça ve İspanyolca olarak..

Devamı..

Tamamlanmamış ve Eksik Verileri Görselleştirme

22 Şubat 2018 Perşembe

Yapılandırılmış, iyi formatta olan verilerle çalışmak işin en kolay ve zevkli tarafı. Hatta seçim verileri veri gazetecileri için kullanımı hem çok kolay hem de çok rahat veri setleridir. Ancak tüm veriler seçim verileri gibi değil..

Devamı..

Datawrapper River: Grafik Takası Sağlar

21 Şubat 2018 Çarşamba

Datawrapper ekibi veri kaynaklarını haber merkezleriyle birleştiren yeni bir platform oluşturdu. Platform ile oluşturduğunuz grafikleri başkalarının grafikleri ile değiştirebilir, yeniden kullanımına izin verebiliyorsunuz. Grafik arayıp..

Devamı..