Blog

  • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

  • +90 (0312) 911 3073

  • info@avvg.org.tr

 

DuyuruAVVG.ORG.TR

SwiRl ile R öğrenmek çok kolay

06 Şubat 2018 Salı

SwiRl R programlama dili için geliştirilmiş bir yazılım paketi, ggplot2 (veri görselleştirme), dplyr (veri manipülasyonu)gibi R paketlerinden farklı olarak R ve R studio gibi uygulamaları interaktif bir öğrenim platformu haline getiriyor...

Devamı..

Çeviri | Açık Verinin Ekonomik Etkisi Hakkında Ne Biliyoruz?

05 Şubat 2018 Pazartesi

“Açık veri, ekonomik büyümeye katkı sağlar” Bir çokları teoride bu düşünceye katılırken, kanıt da ister. Nesta ve ODI’nin yeni raporu açık verinin bu etkisine kanıt sunuyor. Raporu analiz eden PwC , açık veri pro..

Devamı..

Veri Gazeteciliği için Python

04 Şubat 2018 Pazar

Veri muhabirleri artık haber merkezlerinin önemli  çalışanları arasında. Bilgisayar programlarını, veri gazeteciliği tekniklerini kullanarak verilerden önemli ve orijinal haberler çıkarıyorlar. Geçtiğimiz yıl Knight Center ..

Devamı..

Academy.datawrapper: Daha iyi veri görselleştirme yapmayı sağlayan rehber

19 Ocak 2018 Cuma

Veri Gazeteciliği alanında çalışmaları geliştirmek için geliştirilmiş olan ilk veri görselleştirme araçlarından biri olan datawrapper.de’nin http://academy.datawrapper.de/ bölümünde daha etkin, daha iyi, daha doğru grafik yapmanı..

Devamı..

İstanbul Kentsel Veritabanı

17 Ocak 2018 Çarşamba

Akademisyenler Nil Tuzcu, Sibel Bozdoğan, Gül Neşe Doğusan Alexander, Marysol Rivas Brito tarafından İstanbul’un kentsel veritabanı projesi, İstanbul’un kentsel arşivlerinin dönüşümü interaktif olarak sunan çalışma. ..

Devamı..