Blog

  • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

  • +90 (0312) 911 3073

  • info@avvg.org.tr

 

DuyuruAVVG.ORG.TR

ggplot2 referans kağıdı Türkçe’ye çevrildi

08 Ocak 2018 Pazartesi

Grafik çizmek için kullanılan bir r kütüphanesi olan ggplot2 referans (cheatsheet) kağıdı , R-Ladies Istanbul ekibinden .@berkorbay ve @Zofiathewitch tarafından Türkçe’ye çevrildi. Diğer paketlere ait veriler de çe..

Devamı..

Sporda Veri Gazeteciliği

04 Ocak 2018 Perşembe

Spor dergisi .@SocratesDergi 'nin yeni sayısında #verigazeteciliği / #verigörselleştirme dosya konusuna da yer verildi. Dosya konusunda dünyada veri gazeteciliği ve veri görselleştirme örneklerinin nasıl yapıldığı ve Türkiye'den spor ..

Devamı..

Knoema: Tüm veri görselleştirme tekniklerini içerir

04 Ocak 2018 Perşembe

Hem veri görselleştirme hem de veri kaynağı fonksiyonu olan web tabanlı araç,  belirli bir dereceye kadar ücretsiz olup (Freemium), tüm veri görselleştirme tekniklerini içeriyor ve  görselin çıktısını alınabiliyor ve inter..

Devamı..

Rakamsal Verileri Yazılı Metin Haline Getiren Robot Gazeteci: Quill

01 Ocak 2018 Pazartesi

Yazı yazma yazılımı Quill, verileri metin haline getirerek büyük hacimli verilerden herkesi kurtarabilir. Wall Street şimdiden bu yazılımı kullanmaya daha doğrusu bu robot gazeteciyi istihdam etmeye başladı bile. Narrative Bilim ta..

Devamı..

6 ülkeden 6 isim ülkelerinde veri görselleştirmenin durumunu değerlendirdi

26 Aralık 2017 Salı

DataStories‘in 2017 kapanış podcast yayınına Çin, Filipinler, Türkiye, Burkina Faso, Gürcistan ve Hindistan’dan isimler katıldı. 6 ülkeden katılan isimler  Spe Chen , Pia Faustino, Pinar Dag , Just..

Devamı..