Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği 

 • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

 • +90 (0312) 911 3073

 • info@avvg.org.tr

 

DuyuruVeri Okuryazarlığı Eğitimi Projesi (Traning Open Data and Data Literacy Project) İngiltere Büyükelçiliği İkili İşbirliği Programının finansal desteğiyle Haziran-Eylül 2016 tarihleri arasında Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği(AVVG) tarafından yürütülecek. 

Proje gazetecilerin, sivil toplumcuların ve vatandaşların veri okuryazarlığı bilincini arttırarak veri güdümlü projeler üretmelerini ve daha etkili çalışma yapma kapasitesini güçlendirmeyi hedefliyor. Bu bağlamda proje, Türkiye’de açık veri ve veri gazeteciliği pratiklerini geliştirmeyi, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve bilgi edinme özgürlüğü için veri okuryazarı olmanın önemi ve açık verinin gerekliliği konusundaki farkındalığı yaygınlaştımaya odaklanıyor. 

Proje kapsamında Türkiye’de ilk defa Açık Veri ve Veri Gazeteciliği üzerine Türkçe çevrim-içi eğitim modülleri hazırlanacak, Veri Okulu Kampı  ve Açık Veri Konferansı gerçekleştirilecek. 
 
Projeye açık veri ve veri gazeteciliği konularına ilgisi olan, bu alanda kendini geliştirmek ve veri güdümlü projeler üretmek isteyen sivil toplum temsilcileri,  gazeteciler , gazetecilik öğrencileri ve vatandaşlar başvuru yapabilecek.

Çevrim-içi eğitimler derneğin İnternet sitesinde (www.avvg.org.tr) 'öğretme' bölümünde geliştirilerek ücretsiz olarak katılımcıların erişimine açılacak. İlk aşamada 150, ikinci aşamada diğer 150 kişinin eğitilmesi hedeflenen çevrim içi eğitimler kapsamında haftalık eğitim içeriği /test/ödevler ve forum desteği ile katılımcılar veri güdümlü projeler üretecek. 
 
Çevrim-içi eğitimlere katılan 300 kişi arasından seçilecek olan ve eğitimi başarı ile tamamlayan 15 katılımcı, 22-25 Eylül tarihleri arasında Antalya’da yapılacak olan üç günlük Veri Okulu Kampı’na ve bir günlük Açık Veri Konferansı’na katılmaya hak kazanacak. 

Veri Okulu Kampı’nda katılımcıların ürettiği veri güdümlü projeler Ulusal Açık Veri Konferansında katılımcılarla paylaşılacak. Kamp ve konferans detayları Eylül ayında açıklanacak. 
  
10 Temmuz- 10 Ağustos 2016 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirilecek olan 150 kişinin seçileceği birinci eğitim programı için aşağıdaki form üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

Son başvuru tarihi 1 Temmuz 2016’dır. Sonuçlar  başvuru sahiplerinin e-posta adreslerine gönderilecektir. 
 
Sorularınız için schoolofdataturkey@gmail.com adresinden “Veri Okuryazarlığı 2016” konu başlığı ile ya da +90 (0312) 911 3073 no’lu telefon numarasından “Ecem Boğatemur ve Tuğçe Yılmaz’a ulaşabilirsiniz.
 
“Açık Veri ve Veri Okuryazarlığı” projesi İngiltere Büyükelçiliği İkili İşbirliği Programı finansal desteği ile yürütülmektedir. Bu haberin içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği’ne aittir ve İngiltere Büyükelçiliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır. 

Güvenlik Kodu Yeni bir güvenlik kodu gösterir

 • Adres

  Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

 • Telefon

  Hafta içi 08:00 - 17:00 arası ulaşabilirsiniz.

  info@avvg.org.tr

 • Sosyal Ağlar