Veri Gazeteciliği El Kitabı Güncelleniyor 

  • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

  • +90 (0312) 911 3073

  • info@avvg.org.tr

 

DuyuruVeri Gazeteciliği El Kitabı Güncelleniyor

Veri Gazeteciliği El Kitabı Güncelleniyor


2011 yılında Londra’da MozFest kapsamında düzenlenen 48 saatlik atölye sonunda oluşturulan ilk Veri Gazeteciliği El Kitabı (Data Journalism Handbook) 2018 yılında güncellenecek. Google Veri Editörü Simon Rogers medium’daki yazısında ve datajournalismhandbook.org’a göre Veri Gazeteciliği El Kitabı, Google  Haber Laboratuvarı (Google News Lab) ve Avrupa Gazetecilik Merkezi (European Journalism Center) iş birliğiyle güncellenecek ve 4 dilde yayınlanacak.

Veri Gazeteciliği El Kitabı’nın ilk versiyonu Avrupa Gazetecilik Merkezi ve Açık Bilgi Vakfı tarafından desteklenmiş, O’Reilly medya tarafından yayınlanmış ve ücretsiz, çevrim içi olarak paylaşılmıştı. Şimdiye kadar 150 bin kişinin yararlandığı kitap özellikle Wikileaks sızıntısından sonra ortaya çıkan ve popüler hale gelen veri gazeteciliği uğraşı için ilk kaynak niteliği taşıyor.

Veri Gazeteciliği El Kitabı’nın 2018 yılı versiyonu için 31 Temmuz’da katkı sağlamak isteyenler için bir duyuru yayınlandı. Kitabın tamamlanan kısımları çevrim içi olarak okuyucularla paylaşılacak.

2018 versiyonunun Türkçesi de çeviriler arasında yer alacak. Mevcut sürümü  gelişen yeni teknikler sebebi ile ihtiyaçları günümüz veri gazeteciliği için karşılamasa da 20’den fazla kişinin katkısı ile  2016 yılında çevrim içi olarak Türkçeleştirilmişti. 


Kaynaklar:

http://www.verigazeteciligi.com/veri-gazeteciligi-el-kitabi-guncellenecek/

http://datadrivenjournalism.net/news_and_analysis/new_edition_of_the_renowned_data_journalism_handbook_to_be_released_in_2018