Data.world 

  • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

  • +90 (0312) 911 3073

  • info@avvg.org.tr

 

DuyuruData.world

Data.world


Açık kaynak araç data.world iş yükünü  ekibinizle bölüşmenize, veri setleri oluşturmanıza, toplamanıza ve diğer veri gazetecilerini takip etmenize olanak sağlıyor.

İşbirliği veri gazeteciliği yapanlar için çok önemlidir.  Zamanlama, farklı coğrafyalarda ortak çalışma ekipleri oluşturma ve daha fazlasını yapmanızı kolaylaştırıyor data.world.

Veri gazetecileri aynı veri veri seti üzerinde  farklı yönleriyle çalışabilir, geleneksel bilgileri yapılandırılmış veriye dönüştürüp, bu sayede arşiv bir çalışma çıkartıp, haber değeri  taşıyan açıları arşivleyerek işbirliği yapabiliyorlar.

Data.world, “verileri demokratikleştirme” amacı ile tasarlanan ve insanlar için veri bulma ve projelerde birlikte çalışmanın yeni yollarını yaratarak en işbirlikçi kaynağı oluşturma amacıyla tasarlanmış ücretsiz bir araçtır.

https://data.world/data-journalism

Örneğin Associated Press, AP üyelerini ulusal verilerde yerel hikayeler bulmaya ve bunlarla ilgili  ilişkili bağlantıları geliştirmek için bir pilot data.world uygulamasını kullandı. data.world‘de üye olarak aracı kolaylıkla ekibiniz için, ortak çalışmanız için kullanabilirsiniz.


Kaynak: http://www.verigazeteciligi.com/data-world-veri-setleri-olusturmaniza-veri-gazetecilerini-takip-etmenizi-saglar/