Merhaba! 

  • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

  • +90 (0312) 911 3073

  • info@avvg.org.tr

 

DuyuruMerhaba!

Merhaba!


Bir gram DNA'mızda 700 terabayt veri depolanır. 3 milyardan fazla DNA'ya sahibiz, her insan dev bir veri deposu.

Futbol maçlarında oyuncunun kaç kilometre koştuğunu görmek, tıklamalara bağlı önerilen dinleme listelerini keşfetmek, aylık mobil İnternet tüketimimizi kontrol etmek, otobüsün ne zaman geleceğinden haberdar olmak. Hepsi verinin günlük hayatımızdaki yerine işaret eder.  

Peki veri güdümlü bir  ekosistem  nasıl hayat kurtarır? Hayatımızı nasıl etkiler, işimize nasıl yarar,  nasıl ekonomik değer yaratır? 

Hastanede muayene  için sıra beklememek,  sınav başvurularını çevrim içi gerçekleştirmek,  davaları  e-devlet üzerinden sorgulamak,  trafik yoğunluğunu öngörmek ,  kurum içi inovasyonu geliştirmek,  artırılmış habercilik yapmak, kamu yararı taşıyan araştırmalara imza atmak... bunlardan bazıları.  Açık veri, açık toplum, açık yönetim, açık bilim, açık eğitim , açık inovasyon gibi kavramların her geçen gün daha fazla önem kazandığı günümüzde,  veri güdümlü bir ekosistemin etkisi herkes için kaçınılmaz.  

Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği (AVVG),  yaşam kalitemizi arttırmak amacıyla 2015 yılında yedi kişi tarafından kuruldu. Dernek, verinin gündelik hayatımızdaki kullanımıyla birlikte  şeffaf,  hesap verebilir hükümetler için açık verinin önemi üzerine çalışıyor ve veri okuryazarı bilincini geliştirmeyi hedefliyor. Veri okuryazarlığı kapsamında eğitimler düzenliyor, açık veri,  veri etiği ve veri haberciliği alanında kaynakları Türkçeye kazandırıp, e-dersler düzenliyor.

2016 yılı itibariyle Britanya merkezli Açık Bilgi Vakfı'na bağlı Veri Okulu'nun Türkiye temsilciliğini yürüten Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği, sivil toplum ve kamu kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışarak bu alana ilgisi olan gençleri, uzmanları, akademisyenleri, sivil toplum temsilcilerini bir araya getirmeyi ve tabana yayılarak büyüyen etkili bir sivil toplum ağı oluşturmayı hedefliyor. 

Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği