AVVGD'den verikaynagi.org projesine iki eğitim 

  • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

  • +90 (0312) 911 3073

  • info@avvg.org.tr

 

DuyuruAVVGD'den verikaynagi.org projesine iki eğitim

AVVGD'den verikaynagi.org projesine iki eğitim


Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği(AVVGD)'inden Pınar Dağ ve Sadettin Demirel, İzlemedeyiz Derneği,'nin Doğruluk Payı projesinden sonraki yeni projesi olan verikaynagi.org için düzenlenecek eğitimleri yürütecek. 

"Veri Analizi, Açık Veri, Veri Görselleştirme" eğitimlerini kapsayan eğitimlerin ilki (yarın) 10 Mart 2018 Cumartesi günü AVVGD Yönetim Kurulu üyesi Sadettin Demirel, ikincisi  AVVGD Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Dağ tarafından 28 Nisan 2018 Cumartesi günü verilecek. 

AVVGD'nin verikaynagi.org projesinin şekillenmesi için gönüllü destek ve danışmanlık verdiği proje, Türkiye’nin yönetişim kapasitesinin gelişmesi için veri temelli sosyal yayıncılık ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirmeyi hedefliyor. 
 

Veri Kaynağı Projesi Hakkında

Veri Kaynağı, Türkiye’ye dair sosyo-ekonomik verileri kamuya açık resmi kaynaklardan derleyerek toplumun tüm kesimlerinin kullanımına sunan bir İzlemedeyiz Derneği projesidir. verikaynagi.com adresi ve sosyal medya kanalları üzerinden yayın yapan çalışmanın amacı, veri temelli bir tartışma ortamının yaygınlaşmasına ve açık veriye ulaşımla ilgili farkındalık oluşmasına katkı sağlamaktır.
 

İzlemedeğiz Derneği Hakkında

16 Ocak 2014 yılında kurulan Ortak Gelecek için Diyalog Derneği, 30 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirdiği 2. Olağanüstü Genel Kurul sonrasında, üyelerinin oy birliği ile aldığı kararla birlikte İzlemedeyiz Derneği adını almıştır.İzlemedeyiz Derneği, daha demokratik ve şeffaf bir Türkiye amacıyla, Türkiye’nin tek doğruluk kontrolü çalışması olan Doğruluk Payı aracılığıyla, iddia ve vaat kontrolleri, veri madenciliği ve kapasite artırımı gibi çalışmalarla faaliyetlerini yürütmektedir.