Veri Kaynağı'nın 2. İstanbul Atölyesi Gerçekleştirildi. 

  • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

  • +90 (0312) 911 3073

  • info@avvg.org.tr

 

DuyuruVeri Kaynağı'nın 2. İstanbul Atölyesi Gerçekleştirildi.

Veri Kaynağı'nın 2. İstanbul Atölyesi Gerçekleştirildi.


İzlemedeyiz Derneği'nin Veri Kaynağı projesi bünyesinde Açık Veri ve Veri Görselleştirme temalı 2. İstanbul atölyesi düzenlendi. Veri Kaynağı projesinin tanıtıldığı atölyede yönetim kurulu üyemiz Sadettin Demirel katılımcılara veri görselleştirme konusunda eğitim verdi. Açık Veri ve Veri Görselleştirme konulu atölye katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Atölyenin ilk kısmında açık veri, kamusal verilerin kapsamı ve Türkiye'dkei veri okuryazarlığı tartışıldı. Bu noktada veri kaynağı projesinin mevcut faaliyetlerine dair katılımcıların görüşleri alındı. İkinci bölümde ise Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği yönetim kurulu üyesi ve veri eğitmeni Sadettin Demirel katılımcılara temel veri görselleştirme eğitimi verdi. Veri görselleştirme disiplininde doğru grafik ve renk seçimine odaklanan atölyede katılımcılar bireysel ve gruplar halinde Flourish ve Tableau Public görselleştirme araçlarıyla pratik yaptı. Veri görselleştirme sunumuna ve katılımcıların oluşturduğu görselleştirmelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Veri Kaynağı'nın 4. Atölyesi 12 Mayıs'ta İzmir'de

İzlemedeyiz’in veri görselleştirme üzerine olan Veri Kaynağı projesinin atölye serisinin dördüncüsü 12 Mayıs’ta İzmir’de gerçekleşecek. Veri Kaynağı Projesi ile birçok farklı alt kategoride yer alacak olan verilere kolay ulaşımın sağlanması ve oluşturulan görsellerle verilerin daha açık ve anlaşılabilir kılınması hedefleniyor.

Başvuru için: http://www.verikaynagi.com/duyuru/veri-kaynagi-izmir-atolyesi/


Veri Kaynağı Projesi Nedir?

Türkiye’de veri temelli yayıncılıkta ilkleri gerçekleştiren İzlemedeyiz ekibinin yeni çalışması Veri Kaynağı, 6 aylık bir hazırlık sonucunda 300’ün üzerinde farklı verinin yer aldığı verikaynagi.com adresinde 27 Mart tarihi itibariyle yayına başladı. Veri Kaynağı, Türkiye’de kamuya açık verilerin derlenmesi, veri görselleştirmeleri ve Türkiye’nin farklı illerinde başlatılan atölye çalışmaları aracılığıyla herkesin Türkiye’ye dair ekonomiden sanata, siyasetten bilime, eğitimden sağlığa kadar bir çok alandaki verileri kolaylıkla keşfetmelerini hedefliyor. Türkiye İstatistik Kurumu, ilgili bakanlıklar, üniversiteler, ulusal ve uluslararası kurumların yayınladığı veriler başta olmak üzere, Türkiye’ye dair veri yayınlayan açık veri kaynaklarını inceleyen Veri Kaynağı, her geçen gün daha fazla içerikle İnternet kullanıcısının bu verilere ulaşmasında referans noktası olmayı planlıyor.