Veri Kaynağı İzmir Atölyesi Gerçekleştirildi 

  • Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği PTT Tunus Caddesi Şubesi PK 40 Çankaya / Ankara

  • +90 (0312) 911 3073

  • info@avvg.org.tr

 

DuyuruVeri Kaynağı İzmir Atölyesi Gerçekleştirildi

Veri Kaynağı İzmir Atölyesi Gerçekleştirildi


Veri Kaynağı "Açık Veri ve Veri Görselleştirme" atölyesi İzmir'de düzenlendi. Veri Kaynağı projesinin tanıtıldığı atölyede yönetim kurulu üyemiz Sadettin Demirel katılımcılara temel veri görselleştirme eğitimi verdi. Açık Veri ve Veri Görselleştirme konulu atölye katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Atölyenin ilk kısmında açık veri, kamusal verilerin kapsamı ve Türkiye'deki veri okuryazarlığı tartışıldı. Bu noktada Veri Kaynağı projesinin mevcut faaliyetlerine dair katılımcıların görüşleri alındı. İkinci bölümde ise Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği yönetim kurulu üyesi ve veri eğitmeni Sadettin Demirel katılımcılara temel veri görselleştirme üzerine pratikler yaptırdı. Veri görselleştirme disiplininde doğru grafik ve renk seçimine odaklanan atölyede katılımcılar bireysel ve gruplar halinde Atlas ve Tableau Public görselleştirme araçlarını kullanarak statik ve interaktif veri görselleştirme faaliyetlerinde bulundu. Atölyede ham verinin bilgiye dönüştürülmesinde veri görselleştirme metodlarının önemi vurgulandı. Veri görselleştirme sunumuna ve katılımcıların oluşturduğu görselleştirmelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.


Veri Kaynağı Projesi Nedir?

Türkiye’de veri temelli yayıncılıkta ilkleri gerçekleştiren İzlemedeyiz ekibinin yeni çalışması Veri Kaynağı, 6 aylık bir hazırlık sonucunda 300’ün üzerinde farklı verinin yer aldığı verikaynagi.com adresinde 27 Mart tarihi itibariyle yayına başladı. Veri Kaynağı, Türkiye’de kamuya açık verilerin derlenmesi, veri görselleştirmeleri ve Türkiye’nin farklı illerinde başlatılan atölye çalışmaları aracılığıyla herkesin Türkiye’ye dair ekonomiden sanata, siyasetten bilime, eğitimden sağlığa kadar bir çok alandaki verileri kolaylıkla keşfetmelerini hedefliyor. Türkiye İstatistik Kurumu, ilgili bakanlıklar, üniversiteler, ulusal ve uluslararası kurumların yayınladığı veriler başta olmak üzere, Türkiye’ye dair veri yayınlayan açık veri kaynaklarını inceleyen Veri Kaynağı, her geçen gün daha fazla içerikle İnternet kullanıcısının bu verilere ulaşmasında referans noktası olmayı planlıyor.